Ethereum 2.0 ETH 2.0 Serenity güncellemesi nedir ?

Uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 yükseltmesi yaklaşıyor.

Çok aşamalı yükseltme, ağın altyapısındaki çeşitli değişiklikler yoluyla Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini iyileştirmeyi amaçlıyor.En önemlisi,  iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından  hisse kanıtına (PoS) geçiş.

Ethereum 2.0 nedir ?

Eth2 veya “Serenity” olarak da bilinen Ethereum 2.0, Ethereum blok zincirinin bir yükseltmesidir. Yükseltme, darboğazlardan kaçınabilmesi ve aynı anda daha fazla işlemi gerçekleştirebilmesi için Ethereum ağının hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlıyor.

Ethereum 2.0’ın Ethereum’dan farkı nedir ?

Ethereum 1.0, iş kanıtı (PoW) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizması kullanırken, Ethereum 2.0 bir hisse kanıtı (PoS) mekanizması kullanacaktır.

POS (Proof of stake)’in PoW (Proof of work)’ten farkı nedir ?

Ethereum gibi blok zincirlerle, işlemleri merkezi olmayan bir şekilde doğrulamaya ihtiyaç vardır. Ethereum, Bitcoin gibi diğer kripto para birimleri gibi şu anda bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanıyor.
Bu sistemde madenciler, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek ve yeni işlemleri doğrulamak için bir makinenin işlem gücünü kullanır. Bir bulmacayı çözen ilk madenci, blok zincirini oluşturan tüm işlemlerin kaydına yeni bir işlem ekler. Daha sonra ağın yerel kripto para birimi ile ödüllendirilirler. Bununla birlikte, özellikle madenciler tarafından kullanılan ve bulmacayı çözmeyen işlem gücü boşa gittiğinden, bu süreç son derece enerji israfına sebep olmaktadır.
Proof of Stake, madencilere güvenmek yerine, bireysel kullanıcıların bir ağın yerel kripto para birimini stake edebilmeleri ve doğrulayıcı olmaları anlamına gelir. Doğrulayıcılar, işlemleri doğrulamaları ve ağın hileli işlemleri işlemediğinden emin olmaları bakımından madencilere benzer.
Bu doğrulayıcılar, ne kadar kripto para yatırdıklarına ve ne kadar süreyle stake yaptıklarına göre seçilir.
Diğer doğrulayıcılar daha sonra bir blok gördüklerini onaylayabilir. Yeterli kanıt olduğunda, blok zincirine bir blok eklenebilir. Doğrulayıcılar daha sonra başarılı blok teklifi için ödüllendirilir. Bu işlem “forging” veya “minting” olarak bilinir.
PoS’un ana avantajı, yoğun bilgisayar işlem fikir birliği algoritmasından ayırdığı için PoW’dan çok daha enerji verimli olmasıdır. Ayrıca, blok zincirini güvence altına almak için çok fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Ethereum 2.0, Ethereum 1.0’dan nasıl daha iyi ölçeklenecek?

Yükseltmenin ana nedenlerinden biri ölçeklenebilirliktir.
Mevcut Ethereum ağı, saniyede yalnızca yaklaşık 30 işlemi destekleyebilir; bu durum gecikmelere ve sıkışıklığa neden olur. Ethereum 2.0, saniyede 100.000 işleme kadar ölçeklenebilirlik vaat ediyor. Bu artış, shard zincirlerinin uygulanmasıyla sağlanacaktır.

Ethereum 2.0 nasıl daha güvenli olacak?

Ethereum 2.0, güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çoğu PoS ağı, daha merkezi bir sistem ve azaltılmış ağ güvenliği sağlayan küçük bir doğrulayıcı grubuna sahiptir. Ethereum 2.0, minimum 16.384 doğrulayıcı gerektirir, bu da onu çok daha merkezi olmayan ve dolayısıyla güvenli hale getirir.