POAP (Proof of attendance protocol ) nedir ?

POAP, yaşam deneyimlerinin güvenilir bir kaydını tutmanın yeni bir yoludur.

POAP koleksiyoncuları bir etkinliğe her katıldıklarında, kriptografik bir kayıtla desteklenen benzersiz bir rozet alırlar.

Bu rozetler, Fungible Olmayan tokenlardır. (NFT) .

Neden POAP kullanmalıyız ?

POAP, etkinlik organizatörlerinin özelleştirilmiş bir deneyim sunarak katılımcılarıyla daha iyi etkileşim kurmasını sağlar. POAP’lar sadece özel tasarımlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda özel sohbet odaları, çekilişler ve daha fazlası gibi bir dizi entegre hizmete izin verir.

Kullanıcılar, bulundukları etkinlikleri kanıtlamak ve diğer insanlarla bu deneyimlerini paylaşabilmek için kendi POAP koleksiyonlarını oluşturabilirler.

POAP sistemi nasıl çalışıyor ?

Organizatörler, katılımcılara sunacakları tasarımları ve ürünleri özelleştirmek için POAP platformunda kendi etkinliklerini oluşturabilirler.

Katılımcılar, rozet toplamak ve farklı etkinliklere katılmak için POAP sponsorluğundaki etkinliklerde QR kodlarını sahip olmalıdır.

POAP oluşturmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz : 

https://app.poap.xyz/admin/events/new

Etkinliği mintleme işlemi xDAI üzerinden yapıldığı takdirde herhangi bir fee ödemesi gerçekleşmez.Daha sonra dileyen kişiler NFT’lerini Ethereum mainnetine transfer edebilir.

Etkinlik oluşturan kişi gerekli alanlarını doldurarak bir rozet mintleme başvurusunda bulunur.

30 adet mintleme yapılırsa 30 adet NFT dışında daha sonra ekleme yapılamaz.Buda katılan kişiler için POAP’ın önemini arttırmaktadır.

Daha sonra kişinin mail adresine gönderilecek olan katılım rozetleri QR kod ya da mintleme linki olarak etkinliğe katılan kişilere dağıtılır.

Kişiler kendilerine dağıtılan bu QR kod ya da link ile NFT’lerini mintler ve cüzdanlarına eklenir.

Katılımcıların mintleme işlemini gerçekleştirebilmesi için Ethereum cüzdan adresine sahip olması gerekmektedir.