Kripto terimler sözlüğü

Terim Açıklama
Altcoin “Alternatif kripto para”nın kısaltması. Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimini belirtmek için kullanılan bir terim.
Airdrop Yeni bir projeye insanları teşvik etmek veya topluluğun tokenı benimsemesini teşvik etmek için ücretsiz kripto token dağıtımı.
Bitcoin Piyasa değerine göre dünyanın ilk ve en büyük kripto para birimi. 2009’da “Satoshi Nakamoto” olarak bilinen takma adlı bir yaratıcı tarafından yaratıldı.
Blockchain Verileri kaydetmek için kullanılan bir tür değiştirlemez, dağıtık defter teknolojisi.
Bear market Düşen fiyatların uzun bir dönemine verilen ad.
Bull market Yükselen fiyatların uzun bir dönemine verilen ad.
Cardano Ethereum’a alternatif olacak şekilde tasarlanmış bir blok zinciri platformu. Cardano, bir peer-review süreci ile ilerler ve daha ölçeklenebilir olması için hisse kanıtı (PoS) gibi belirli teknolojileri uygular.
Central Bank Digital Currency (CBDC) Bir merkez bankası tarafından yönetilen, devlet tarafından verilen fiat para biriminin dijital versiyonu.
Cryptography Verilerin kodlanması ve kodunun çözülmesi için uygulanan bilimsel çalışma.
dapps “Merkezi olmayan uygulamalar”ın kısaltması. Dağıtılmış ağlar üzerinde çalışan özerk uygulamalar akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen (örneğin bir işlem) programlar.
DeFi “Merkezi olmayan finans”ın kısaltması, halka açık blok zincirlerinde oluşturulan tüm finans tabanlı uygulamalar için toplu bir terimdir.
Digital currency Dijital para birimi
Dogecoin Dogecoin blok zincirinin yerel kripto para birimi. Bir Shiba Inu köpeğinin viral internet memesi etrafında oluşturulan popüler bir blok zinciri projesi.
Ethereum Piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimini destekleyen blok zinciri. Ağa Ethereum denir ve gerçek para birimine ether denir. Ethereum ağı doğrudan akıllı sözleşmeleri içerir ve merkezi olmayan uygulamalar (dapps), değiştirilemez tokenler (NFT) ve merkezi olmayan finans (DeFi) dahil olmak üzere diğer birçok dijital para birimi ve proje için temel sağlar.
Fiat ABD doları veya Türk lirası gibi devlet tarafından verilen herhangi bir para birimi için bir terim.
FOMO “Kaybetme korkusu”nun kısaltması. Potansiyel bir fırsatı kaçırma endişesini tanımlamak için kullanılan popüler bir kısaltma.
FUD “Korku, belirsizlik, şüphe”nin kısaltması. Kripto alanında olumsuz haber veya bilgi yaymak için bir etiket olarak yaygın olarak kullanılır.
Gas Ethereum ağında bir işlem veya sözleşme yapmak için ücret olarak harcanması gereken ether.
Halving Belirli bir kripto para birimi için madencilik blok ödüllerinde %50 azalma. Bitcoin için bunlar her dört yılda bir gerçekleşecek şekilde programlanmıştır.
HODL Asla kripto satmama fikrini tanıtmak veya açıklamak için kullanılan yaygın kripto argo terimi ve “tut” ifadesinin kasıtlı olarak yanlış yazılması.
Inflation Mal ve hizmet fiyatlarının yükseldiği ve fiat para biriminin satın alma gücünün düşmesine neden olan ekonomik bir terim.
Liquidity Bir varlığın herhangi bir fiyat, hacim ve zamanda ne kadar kolay alınıp satılabileceğini tanımlayan bir terim.
Market cap Bir projenin, şirketin veya başka bir varlığın toplam değerini tanımlamak için kullanılan bir terim. Kripto için piyasa değeri, bir projenin tokeninin mevcut fiyatı alınarak ve toplam dolaşımdaki arz ile çarpılarak hesaplanır.
Mining Bir blok zinciri defterine yeni verileri doğrulamak ve eklemek için bilgisayar ekipmanı kullanma ve ayrıca dolaşıma yeni paralar ekleme süreci.
NFTs “Değiştirilemez tokenlar”ın kısaltması. NFT’ler, benzersiz somut ve soyut öğelerin sahipliğini kanıtlamak için kullanılan dijital tokenlardır.
Private Key Bir kişinin kripto cüzdan sahibi olduğunu kanıtlayan ve kişinin içindeki fonlara erişmesine izin veren bir kod.
Public Key Bir kripto cüzdanının işlemleri alabilmesi için bir adres oluşturmak için kullanılan bir kod.
Public ledger Dünyanın her yerinden herkes tarafından indirilebilen şeffaf, dağıtılmış bir dijital işlem kaydı.
Sharding Bir blok zincirini “parçalar” adı verilen birden çok özdeş zincire bölmeyi ifade eder. Bu parçaların her biri işlemleri ve akıllı sözleşmeleri paralel olarak yürütür ve bir ağı daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirir.
Smart contract Önceden belirlenmiş bir girdi alındığında otomatik olarak bir işlemi yürüten özel bir bilgisayar programı türü.
Stablecoin Altın veya ABD doları gibi başka bir varlığı temsil eden ve sabit değer sağlayan bir tür dijital varlık.
Token Kripto para birimlerinin bir alt kümesi. Tokenlar, mevcut blok zincirlerin üzerine inşa edilmiş platformlar tarafından verilen birimlerdir.
Volatility Bir kripto tokeninin fiyatının belirli bir süre boyunca ortalamadan ne kadar saptığını açıklamak için kullanılan bir kelime.
Wallet Bir kullanıcının özel ve genel anahtar çiftini saklayan ve bir blok zinciri ağı ile arayüz oluşturan donanım veya yazılım cüzdanı.
Whale Büyük miktarlarda belirli kripto para birimlerine sahip olan yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir terim.