Wrapped Token nedir ?

Wrapped Tokenlar, esasen diğer blok zincirlerinde çalışabilmesi amacıyla yapılan “sarılmış” kripto para birimleridir. Wrapped Bitcoin, diğer blok zincirlerinde çalışacak olan Bitcoin’in sarılmış bir versiyonudur. Benzer şekilde Wrapped Ether, diğer blok zincirlerde çalışan Ether‘in sarılmış bir versiyonudur.

Tether gibi stablecoin’ler de aynı mantığa göre çalışmaktadır. Tether, merkezi olmayan bir sistemde çalışabilme özelliğine sahip USD’nin sanal bir versiyonu olarak kabul edilir. Wrapped Tokenlar aynı prensipte çalışır. Her blok zinciri türü diğerinden farklıdır. Bazı kripto para birimleri belirli bir blok zincirinde çalışmayabilir. Bu nedenle, o belirli blok zincirinde kullanılmak üzere “sarma” sürecinden geçerler.

Wrapped tokenlar  zamanda bir ERC-20 tokenları olarak da bilinir; bu, aynı şekilde başka bir token ve bu tür tokenları yayınlamak için bir protokolü temsil ettiği anlamına gelir. Aslında, ERC-20 “Ethereum Request for Comment” anlamına gelir.

ETH’yi ERC-20 tokenları olarak kullanmak ve blok zincirindeki işlevi artırmak için, kullanıcıların ETH’lerini Wrapped ETH’ye (WETH) dönüştürmelerine izin vermek için Ethereum’da Wrapped tokenlar ortaya çıkmıştır.

Wrapped Tokenların geliştirilmesinin ana nedenlerinden biri, Ethereum ağındaki bazı merkezi olmayan uygulamaların (dApp‘lerin) Ether ile uyumlu olmamasıydı. Böylece, tokenleri sarmak, insanların ETH’lerini ERC-20 tokenlerine dönüştürmelerine olanak sağladı.

Wrapped Tokenlar nasıl çalışır?

Bir tokenın sarılması için, orijinal tokenın sarılmış versiyonuyla aynı değerini garanti eden bir saklayıcıya sahip olması gerekir. Bu saklayıcı, akıllı sözleşme, çoklu imza cüzdanı (çoklu cüzdan) veya DAO gibi bir dizi kod olabilir.
Akıllı sözleşmeler, kendi kendini yürüten ve hizmetler ve işlemler de dahil olmak üzere içinde olan her şeyi düzenlemek için bir blok zincirinde çalışan kod kümeleridir.
DAO, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelir ve blok zincirinde komutları yürütmek için akıllı sözleşmeler aracılığıyla çalışır.
Multisig cüzdan (çok imzalı cüzdan), blok zincirinin farklı kullanıcıları tarafından imzalanan ve fonlarının güvenliğini sağlayan dijital bir imzadır.
Saklayıcı, orijinal tokenı tutar ve para basımı olarak bilinen bir süreçle onu “sarar”.
Token, sarmalanmış edilmiş bir tokena basıldıktan sonra, çalıştırmak istediği blok zincirine gönderilir. Böylece, bir token bir sarılmış tokena, beş token beş sarılmış tokena dönüşecek ve bu böyle devam edecektir.
Wrapped token ayrıca “açılabilir” ve orijinal formuna dönüştürülebilir. Bu aynı zamanda bir saklayıcı tarafından yakma olarak bilinen bir süreçle yapılır.
Wrapped token yakıldıktan sonra orijinal formuna dönüştürülür ve orijinal blok zincirine gönderilir. Token ve sarılmış token, basım ve yakma süreçleri sırasında eşdeğer fiyatlara sahiptir.
Bir token sarıldığında, diğer blok zincirlerine erişebilir ve bunlar üzerinde normal şekilde (tamamen desteklenir) çalışabilir.

Wrapped Bitcoin

Bitcoin’in kendisi Ethereum blok zincirinde çalışamaz. Aslında, Ethereum’un blok zinciri, Bitcoin’in blok zincirinden çok daha fazla hizmet sunar. Bu nedenle, bazı insanlar Bitcoin’lerini (BTC) basar ve Ethereum ağındaki yeni Wrapped Bitcoin’lerini (WBTC) ikincisinin sunduğu her hizmeti çalıştırmak için kullanır. Bu hizmetler, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde merkezi olmayan uygulamaların (dApps) çalıştırılmasını içerir.
Wrapped Bitcoin, 2019’da tanıtıldı. Üç kuruluş tarafından toplu olarak kuruldu: BitGo, Kyber Network ve Ren.
Consensys’e göre, 2020’nin sonuna kadar 141.322 BTC basıldı ve Ethereum ağında çalışıyor.
Ancak, önce Bitcoin satın almak zorunda kalmadan doğrudan Wrapped Bitcoins satın almak ve ardından onları Wrapped Bitcoinler olarak basmak mümkün müdür?
Cevap Evet. Ethereum blok zinciri ile etkileşime giren bir kripto cüzdanı/yazılımı olan MetaMask’ı kullanarak doğrudan Wrapped Bitcoin satın alabilirsiniz.

Diğer Wrapped Tokenlar

Wrapped ETH (WETH) ve Wrapped Bitcoin’in (WBTC) yanı sıra, diğer önemli wrapped tokenlerda mevcuttur. Ethereum’daki wrapped tokenların ERC-20 ile uyumlu olması gerekir. Ethereum’daki diğer wrapped tokenlardan bazıları şunlardır:

Basic Attention Token (BAT): Ethereum’daki en popüler wrapped tokenlerden biri olan Basic Attention Token (BAT), Web’deki reklam sorunlarını çözer. BAT, insanlara Web’deki aktif geri bildirimlerine göre verilir. Bu tokenları kullanarak insanlar ürünlerin reklamını yapabilir. Esasen, BAT aktivite ve reklamcılık faliyetlerınden para kazanır.
OMG Ağı (eski adıyla OmiseGO): OMG tokenlarının amacı, gaz ücretlerini düşürmek ve Ethereum ağının verimliliğini artırmaktır. Tether’in (USD) bir kısmı OMG ağında yayınlandı. OMG, Ethereum ağının verimliliğini artırarak bir işlemi tamamlamak için gereken süreyi azaltır. Bu, OMG’yi ERC-20’de çok önemli bir wrapped token yapar.
Bununla birlikte, Ethereum, wrapped tokenları destekleyen tek ağ değildir. Binance Smart Chain, WBTC ve WETH gibi wrapped tokenlerin üzerinde çalışabileceği başka bir blok zinciridir.
Binance Smart Chain‘deki bu wrapped tokenlerin BEP-20 tokenleri ile uyumlu olması gerekir. Yukarıda belirtilen tokenler, yeni wraplenmiş tokenleri basmanın ve Binance Akıllı Zincirinde başlatmanın en güvenli yollarından biri olan Binance Bridge aracılığıyla sarılabilir. Binance Smart Chain’deki wraplenmiş tokenler, kripto para birimi işlemleri veya verim çiftçiliği uygulamaları için kullanılabilir.
Tokenları wrapleme (basma) ve wrapleri açma (yazma) işleminin ücretsiz olmadığını unutmayın. tokenları başarılı bir şekilde wraplemek veya açmak için bazı gaz ücretlerinin ödenmesi gerekir. Neyse ki, Binance Akıllı Zincirindeki wrap ve wrapleme ücretleri, wrapped tokenları destekleyen diğer blok zincirlerinden daha düşüktür.
Binance Akıllı Zincirinde çalışabilecek en önemli wrapped tokenlerden bazıları WBTC, WETH, Wrapped Ripple (WXRP) ve Wrapped Polkadot (WDOT)‘dir.

Wrapped Token kullanmanın artıları ve eksileri

Diğer tüm tokenlarda olduğu gibi, wrapped tokenların birçok avantajı vardır, ancak aynı zamanda bazı dezavantajları da vardır. Wrapped tokenların önemini ve kusurlarını net bir şekilde anlamanız için artıları ve eksilerine bir göz atalım ;

Artıları

Birlikte çalışabilirlik: Wrapped tokenların sunduğu en büyük fayda birlikte çalışabilirliktir. Geçmişten farklı olarak, artık Bitcoin’lerinizi Ethereum ağı üzerinde wrap ederek kullanabilirsiniz. Wrapped tokenlar aracılığıyla işlem yapmaya devam etmekle kalmaz, aynı zamanda bunları DApp’leri çalıştırma ve başlatma veya DeFi’yi çalıştırma gibi farklı hizmetler için de kullanabilirsiniz.
Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri anlamına gelmektedir.
Likidite: Wrapped tokenların kullanılmasıyla gelen büyük bir fayda, likiditedeki artıştır. Merkezileştirilmiş (fiat para birimleri) veya merkezi olmayan (kripto para birimleri) olsun, bir varlığın likiditesi ile birlikte sermaye verimliliği artırılabilir.
İşlem Hızı: Wrapped tokenların sahiplerine sunduğu bir diğer büyük avantaj, daha hızlı işlem hizmetleridir. Örneğin, blok zincirinde Bitcoin satın almak veya satmak, önemli miktarda zaman alabilir. Ancak, Ethereum ağında Wrapped Bitcoin kullanmak çok daha hızlıdır. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin yüksek oynaklığı nedeniyle zamanın kripto pazarında değerli bir varlık olduğunu unutmayın.
Gelişmiş Güvenlik: Özel anahtarlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz için tokenlarınızı wraplemek aslında paranızın güvenliğini artırabilir. Ek olarak, saklayıcılar (DAO, akıllı sözleşmeler veya çoklu imza cüzdanı) güvenli alışverişlere odaklanır.
İşlem Ücretleri: Son olarak, daha düşük işlem ücretleri, wrapped token kullanmanın başka bir yoludur.

Eksileri

Saklayıcı güvenilirliği
Wrapped tokenlar sürekli olarak gelişiyor. Basmak (wraplemek) veya yakabilmek (açmak) için hala bir koruyucuya güveniyorlar. Saklayıcı bir şekilde kusurluysa, wrap veya wrapleme işlemi de kusurlu olacaktır.
Merkezileştirme
Kripto para birimlerinin tüm amacı, merkezi olmayan bir sistemde çalışmaktır. Bununla birlikte, wrapped tokenler bir saklayıcı tarafından verildiğinden, merkezileşmeye eğilimlidirler. Medium’a göre, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin bile, wrapped tokenlerin merkezi bir şekilde yapıldığı için merkezileşmeye “hassas” olduklarını kabul etti.
“Bu tokenlerin bazılarının güven modelleri konusunda endişeliyim. Buterin, Ethereum’da 5 milyar dolarlık BTC olması ve anahtarların tek bir kuruma ait olması üzücü olur” dedi.
Mint Maliyetleri
Wrapped tokenlarla gelen bir diğer küçük dezavantaj, token basma maliyetleridir. wrapleme ve açma  gaz ücretleri gerektirir.
Bununla birlikte, wrapped tokenların faydaları, olumsuz özelliklerinden daha ağır basmaktadır. Ayrıca gelecekte bu küçük dezavantajların ortadan kalkması beklenmektedir. Belki gelecekte tokenları wraplemek veya açmak için bir saklayıcıya (DAO, akıllı sözleşmeler veya çoklu imza cüzdanı) ihtiyaç duyulmayabilir.