Yıllık Yüzde Verim (APY) Nedir?

APY, bir yatırımdan elde edilen yıllık getiri oranıdır ve bakiyeyle birlikte artan veya tahakkuk eden bileşik faizi hesaba katar. Bileşik faiz, ilk mevduattan kazanılan faizi ve bu faiz üzerinden kazanılan faizi içerir.

APY, genellikle geleneksel tasarruflarla ilişkilendirilmesine rağmen, kripto tasarruf programları için çok önemli bir ölçümdür ve benzer şekilde çalışır. Kripto yatırımcıları, kripto paraları stake ederek, tasarruf hesaplarına koyarak veya verim çiftçiliği yoluyla likidite havuzlarına likidite sağlayarak kripto para birimlerinde APY kazanabilirler.

Basit Faiz Oranı ve Yıllık Yüzde Getirisi

APY, bileşik faizi hesaba kattıktan sonra bir mevduat veya hisseden elde edilen tahmini yıllık getiri oranını ifade ederken, basit bir faiz oranı yalnızca orijinal hisse üzerinden kazanılan faizi dikkate alır. Bu nedenle, temel fark, APY’nin geçerli olması durumunda bileşik faizin etkilerini dikkate almasıdır.
Bileşik, zamanla ek gelir elde etmenizi sağladığı için güçlü bir yatırım aracıdır. Bileşik faiz belirli bir süre üzerinden hesaplanır ve katma değer bakiyeye eklenir. Her ek dönemle birlikte toplam bakiyeye ödenen faiz de artar.
Anlamayı kolaylaştırmak için Ocak 2022’de yıllık %12 faiz oranıyla 1.000$ stake etmeyi düşünün. Ocak 2023’de bir yıl sonra, basit bir faiz oranı hesaplamasını kullanarak toplam 1.000 × (1 + %12) = 1,120$ alacaksınız.
Aynı 1.000$, yılda %12 oranında stake edilir, ancak ilk altı ayda iki yılda bir faiz bileşikleştirmesi ile size 1000 × (1 + %6) = 1.060$ veya altı ay sonra toplamı verir.
Bir yıl sonra 1.060 × (1+ %6) = 1.123,60 $ kazanacaksınız.
Bu ekstra 3.60 dolar, bileşik faizin gücünden geliyor. Bu nedenle, yıllık yüzde getiriniz, yıl boyunca alacağınız getiridir: 1.123,6 ABD Doları ÷ 1000 ABD Doları − 1 veya %12,36.

7-Günlük APY Kriptoda Nasıl Çalışır?

7 günlük APY, 7 günlük getirileri kullanan yıllık bir getiridir. 7 gün öncesi ile bugün arasındaki net fiyat farkı alınarak ve yıllık bir yüzde üretilerek hesaplanır.
7 günlük APY’yi hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:
APY = (X − Y − Z) ÷ Y × 365/7
X = 7 günlük sürenin sonundaki fiyat
Y = 7 günlük dönemin başlangıcındaki fiyat
Z = hafta için herhangi bir ücret
Hesaplanan bu miktar, yatırımcıların haftalık getiri veya getiriyi anlamalarına yardımcı olur.

APY Nihai Kazançları Temsil Eder mi?

APY, getiri oranınızı veya elde edebileceğiniz kâr veya kazanç miktarını temsil eder. Kripto paralarınızı ne kadar süreliğine stake etmeyi seçtiğinize bağlı olarak, nihai kazancınız farklılık gösterecektir. Elde tutma süresi, gerçekte ne kadar kazanacağınızı belirleyecektir.
Kriptoda APY Nasıl Hesaplanır
APY, bileşikte elde tutma işleminden sonra herhangi bir para veya yatırım tutarı üzerinden yıllık olarak kazanılan getiri oranını ölçer.
APY hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:
APY = (1 + r/n)ⁿ  − 1
r = periyodik getiri oranı (veya yıllık APR)
n = her yıl bileşik dönem sayısı
APY’nin kriptoda hesaplanması, geleneksel finansta olduğu gibi aynıdır ve amaç benzer şekilde bir yüzde getiri elde etmektir.
APY, günlük getirinin, stake ettiğiniz token sayısına bağlı olarak cüzdanınıza yatırılacak faiz oranını temsil ettiği basit bir faiz formatında hesaplanır.
Formül aşağıdaki gibidir:
Günlük getiri = Stake edilen toplam token sayısı × (stake edilen token için APY ÷ 365)
Örneğin, %9 garantili APY için 10.000 USDT stake ettiyseniz, ertesi gün en yakın 2,5 USDT tamsayıya yuvarlanmış bir sayı kazanabilirsiniz. Hesaplama 10.000 × (0.09 ÷ 365) = 2.4657 USDT olarak temsil edilir.
Ancak, günlük getirileri topladıktan sonra tokenlarınızı geri almayı seçerseniz, hesabınıza hiçbir getiri yatırılmaz. Esasen, ilk stake edilen varlıkta yapılacak herhangi bir değişiklik günlük getiriyi etkileyecektir.

Kripto APY’yi Etkileyen Faktörler

Enflasyon

Enflasyon, zaman içinde bir para biriminin değerindeki kaybı ifade eder. Kripto içinde enflasyon, genellikle önceden belirlenmiş bir oranda blok zinciri ağına yeni tokenlar ekleme sürecini ifade eder. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin çekiciliği, öngörülebilir ve düşük enflasyon oranlarına sahip olacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır.
Belirli bir ağ için enflasyon oranı, stake getirilerini etkiler. Madeni paranız, APY’nizden daha yüksek enflasyon oranlarıyla karşılaşırsa, kazançlarınız, onları eklediğiniz kadar hızlı bir şekilde eriyebilir.

Arz ve talep

Herhangi bir piyasa ekonomisinde olduğu gibi, arz ve talep yasası fiyatlandırmayı etkiler. Bir kripto para biriminin sahibi, faiz geliri elde etmek için kriptosunu etkin bir şekilde ödünç verebilir. Faiz, o kriptoyu ödünç alma talebine göre kazanıldığından, piyasa dinamikleri oranları belirleyebilir.
Borç para almak için uygulanan faiz oranı, arz bol olduğunda daha düşük ve kıt olduğunda daha yüksek olma eğilimindedir. Benzer şekilde, kripto APY değişkendir ve her bir kripto paranın talep düzeyine ve likiditesine göre değişir.

Bileşik Dönemler

APY’nin hesaplanması, değişebilen, uygulanan bileşik miktarından da etkilenir. Unutmayın, bileşik dönemlerin sayısı arttıkça APY artar.
Bir örneğe bakalım. Aylık olarak yıllık %5 oranında bileşik 100.000$ yatırırsanız, APY’niz %5.116 olacaktır. Kullanılan hesaplama 100.000 × (1 + 0.05 ÷ 12)^(12)’dir. Bakiyeniz yıl sonuna kadar 105.116$ olacaktır.
Öte yandan, bileşik günlük bazda yapılırsa, nihai bakiyeniz yıl sonuna kadar %5,126 APY ile 105,127$ olacaktır. Kullanılan hesaplama 100.000 × (1 + 0.05 ÷ 365)^(365) şeklindedir.