Özet

1.Ronin Cüzdanına ETH Yatırın

2.Pazar Yerinde Gezinme

3.Marketplace’ten Axies Satın Alma

1. Ronin Cüzdanına ETH Yatırın

Herhangi bir borsadan ETH satın alarak Metamask cüzdanınıza aktarın.

Ronin Bridge aracılığıyla Ethereum cüzdanından Ronin cüzdanına para yatırın.

2.Pazar Yerinde Gezinme

O halde ilk Axie’nizi almaya hazır mısınız? 
Axie Infinity Marketplace’te nasıl gezineceğiniz aşağıda açıklanmıştır.
İlk önce Marketplace’e gidin. 3 ana bölüm göreceksiniz:
  • Sağ üst (menü çubuğunun altında) = Varlık kategorisi, AxiesLandsItems veya Bundles göz atmayı seçebilirsiniz.
  • Sol = filtre paneli. Listeyi yalnızca mevcut satın alma işleminizle ilgili olanı gösterecek şekilde filtreleyebilirsiniz.
  • Orta (ve en büyük) = listeler, burada diğer oyuncular tarafından satılan tüm listelenen varlıkları göreceksiniz.

2.1 Filtre Paneli

Filtre paneli, listeyi yalnızca aklınızdaki Axieleri gösterecek şekilde filtreleyebileceğiniz yerdir. Bu, zamanınızın çoğunu harcadığınız yer olabilir. Filtre sistemi 3 kategoriye ayrılmıştır: Genel, Parçalar ve İstatistikler.

Genel

Class: Satın alırken bakılması gereken en önemli faktörlerden biri, Axies’in nasıl göründüğünü sadece sınıflar belirlemekle kalmaz, aynı zamanda diğer eğitmenlerle savaşırken alacağınız bonusları da belirler. Bonus, Taş-Kağıt-Makas mantığını takip eder.

Stage:  Axieler için 2 aşama vardır ; yumurtalar ve yetişkinler. Yetişkinler savaşa hazır Axielerdir – ilk Axieleriniz için bunları tercih edebilirsiniz. Yumurtalar sadece yumurtadır henüz doğmamıştır. Doğacakları sınıfa bağlı olarak farklı görünecekler, ancak doğacakları parçaların ne olduğunu asla bilememekteyiz.

Breed Count: Bu, bir Axie’nin kaç kez çiftleştiğini söyler. Tüm Axies en fazla 7 kez üreyebilir ve daha sonraki bir tarihte bunları çifleştirmeyi ve üretmeyi düşünüyorsanız, 0 kez çiflteştirilmiş olanları seçin. Aksi takdirde, daha önceden çok kez çifleştirilmiş Axieler genellikle daha ucuz olurlar.

Mystic:Mistik vücut parçaları, bir Axie’nin sahip olabileceği en nadir özelliklerden bazılarıdır. Bir Axie’deki mistik parça sayısı ne kadar fazlaysa, o kadar nadir olur. Aslında, bir Axie’deki şu anki en yüksek mistik kısım, OhhShiny‘nin sahibi olduğu Galadriel‘dır.

Pureness: Axie’nin sınıfıyla aynı olan vücut parçaları sınıfının sayısı. Bir Axie’nin sınıfıyla aynı olan 1 vücut parçası sınıfı varsa, o Axie 1/6 saftır. Bir Axie, sınıfıyla aynı tüm vücut parçalarına sahipse, o Axie 6/6 saftır.

Parçalar

Axies’i vücut bölümlerine göre özel olarak filtreleyebileceğiniz yer burasıdır. 6 vücut parçası vardır:

  • Eyes (Gözler)
  • Ears (Kulaklar)
  • Mouths (Ağızlar)
  • Horns (Boynuzlar)
  • Backs (Sırt kısmı)
  • Tails (Kuyruklar)

Mouths, Horns, Backs ve Tails, bir Axie’nin yetenek kartlarını belirler. Örneğin: Japon Balığı sırtı, Axielerin Swift Escape kartını kullanmasına her zaman izin verir ve Oranda boynuzları, Axielerin Kahramanın Yıkımı’nı kullanmasına izin verir.

AxieZone ve Axie World‘de topluluk üyeleri tarafından oluşturulan araçları kullanarak kartlar ve gövde kısmı hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Yetenekleri anlamak, PVP Arena hünerinin kilidini açmanın anahtarıdır.

İstatistikler

Axies istatistiklerine göre de filtre uygulayabilirsiniz:

Health (Sağlık) = HP miktarı

Speed (Hız) = Bir savaşta dönüş sırasını belirler. Hızlı olan Axie önce vurur. İki Axie aynı hıza sahipse, saldırı sırası şu şekilde olacaktır: Yüksek Hız > Düşük HP > Yüksek Beceri > Yüksek Moral > Düşük Savaşçı Kimliği

Skill (Beceri) = Bir Axie kombo yaptığında (sırayla 2 veya daha fazla kart oynarken) hasar ekler. Hasar hesaplaması: (kart saldırısı * beceri)/500

Morale (Moral) = Kritik vuruş şansını arttırır. HP 0’ın altına düştüğünde son direnişi daha olası hale getirir ve son standa “tikler” ekler.

3.Marketplace’ten Axies Satın Alma

Axies satın almak, kripto para birimi biçiminde gerçek paraya mal olur. Bu nedenle, ilk Axies’inizi satın almadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Size savaşları kazandırabilecek Axielere sahip olmak isteyeceksiniz ve genellikle düşük fiyatlı Axieler bu amaç için pek iyi değil. 

Araştırmanız bittiyse ve satın almaya hazırsanız sonraki adımları takip edebilirsiniz.

Kılavuzun bu bölümünde, size adımları göstermek için bir Axie satın alacağım. Axie için birkaç şeye karar verdim, daha sonra diğer bitki Axies’imle çiftleştirebilmek için daha önce çifleşmemiş bir Plant Axie’ye sahip olmak istedim. Ayrıca savaşlarda iyi olmasına ve 0.1ETH’den daha ucuza mal olmasına ihtiyacım var. Bu nedenle filtreler şöyle olacaktır:

Genel


Class (Sınıf ) = Plant (Bitki)

Breed Count (Çiftleşme Sayısı ) = 0

Pureness (Saflık) = 3 (Bu, maliyeti 0.1ETH’nin altında tutmak ve ayrıca amacım için saf 6/6’ya ihtiyacım olmaması)

Parçalar


Hot Butt 

O halde önce Marketplace’e gidelim ve tüm filtreleri ayarlayalım.

Şimdi listelenen Axielerin detaylarının ne olduğunu görmek için listelenen Axielere tıklayabiliriz. Bazı aramalardan sonra, Axie #370562’yi (ilk satırdaki 5. Axie) beğenmeye başladım. Axie’nin üzerine tıklayın.

Axie sayfasında ekranın sol tarafında Axie’yi görebiliriz. Sağ tarafta, Axie hakkında birçok bilgi var:


Pricing (Fiyatlandırma): En üstte fiyatlandırma bilgisi ve “Şimdi Satın Al” düğmesi bulunur

About (Hakkında) : Axie Sınıfını, Cins Sayısını ve mevcut sahibini gösterir

Stat (İstatistikleri): Bir Axie’nin savaş istatistiklerini gösterir

Body parts (Vücut bölümleri) : Axie’nin vücut bölümlerini ve vücut bölümlerinin sınıfını gösterir (sınıflar renk kodludur)

Abilities (Yetenekler) : Axie’nin savaşlarda kullanabileceği kartlar ve yetenekleri

Parent (Ebeveyn): Axie’nin annesi ve babası! Detaylarını görmek için velilerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Sale history (Satış geçmişi): Bu Axie için satış kaydı

Ayrıntılardan memnun kaldım, şimdi “Şimdi Satın Al” düğmesini tıklayalım.

Bir Ronin cüzdan açılır penceresi gelecek, tüm ayrıntıları kontrol edin ve her şey yolundaysa Onayla’ya tıklayın.

İşlemin başarıyla gerçekleştiğini belirten başka bir açılır pencere gelecek. Gelen açılır pencereden çıkmak için kapat’a tıklayabilir veya “Etkinliğime Git”e tıklayabilirsiniz. Buna tıklayıp “Activities” sayfasına gidelim.

Aktivite sayfasında, kaydedilen en son satın alma faaliyetimizi görmeliyiz. İşlemi Ronin Blockchain Explorer‘da da kontrol edebilirsiniz.

İşlemin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için Axie sayfasına geri dönün ve  “Owner name”‘in adımızı yansıtıp yansıtmadığını kontrol edin.

Bunun dışında Inventory (Envanter) sayfasına giderek de Axie’nin orada olup olmadığını kontrol edebiliriz. 

Tebrikler!


Adımları takip ettiyseniz, TEBRİKLER! Artık bir Axie sahibisiniz! Oynamaya başlamak için 3 Axie’e ihtiyacınız olacağını unutmayın. Hesabınızda yeterli Axie olana kadar satın alma işlemini tekrarlayabilirsiniz.Eğer bu yazımı faydalı buldu iseniz sosyal medyada ve özellikle Twitter’da paylaşmanız beni mutlu eder.