Özünde, kripto para birimi, genellikle internet üzerinden kullanılmak üzere tasarlanmış merkezi olmayan dijital paradır. 2008’de piyasaya sürülen Bitcoin ilk kripto para birimiydi ve açık ara en büyük, en etkili ve en iyi bilinen kripto para birimi olmaya devam ediyor. O zamandan bu yana geçen on yılda, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleri, hükümetler tarafından verilen paraya dijital alternatifler olarak büyüdü.

Piyasa değerine göre en popüler kripto para birimleri Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin‘dir. Diğer iyi bilinen kripto para birimleri arasında Tezos, EOS ve ZCash bulunur. Bazıları Bitcoin’e benzer. Diğerleri farklı teknolojilere dayanır veya değer aktarımından daha fazlasını yapmalarına izin veren yeni özelliklere sahiptir.

En önemlisi, kripto para birimleri bireylerin varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar

Kripto paranın önemli etmenleri

Aktarılabilirlik

Kripto para kullanımı, dünyanın diğer tarafındaki insanlarla yapılacak işlemleri yerel bir markette nakit ödeme yapmak kadar sorunsuz hale getirir.

Gizlilik

Kripto para birimi ile ödeme yaparken, satıcıya gereksiz kişisel bilgiler vermenize gerek yoktur. Bu, finansal bilgilerinizin bankalar, ödeme hizmetleri, reklamcılar ve kredi derecelendirme kuruluşları gibi üçüncü şahıslarla paylaşılmaya karşı korunduğu anlamına gelir.İnternet üzerinden hassas bilgilerin gönderilmesi gerekmediğinden, finansal bilgilerinizin ele geçirilmesi veya kimliğinizin çalınması riski çok azdır.

Güvenlik

Bitcoin, Ethereum, Tezos ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri, sürekli olarak kontrol edilen ve büyük miktarda hesaplama gücü ile doğrulanan blockchain adı verilen teknoloji kullanılarak güvence altına alınır.

Taşınabilirlik

Kripto para varlıklarınız bir finans kurumu veya hükümete bağlı olmadığından, dünyanın neresinde olursanız olun veya küresel finans sisteminin önemli aracılarından herhangi birine ne olursa olsun sizin için kullanılabilir.

Şeffaflık

Bitcoin, Ethereum, Tezos ve Bitcoin Cash ağlarındaki her işlem istisnasız herkese açık olarak yayınlanır. Bu, işlemlerin manipülasyonuna, para arzını değiştirmeye veya oyunun ortasında kuralları değiştirmeye yer olmadığı anlamına gelir.

Emniyet

Bitcoin‘i destekleyen ağ bugüne kadar hiç saldırıya uğramadı. Kripto para birimlerinin arkasındaki temel fikirler onları daha da güvenli hale getirmeye yardımcı oluyor: temel yazılım açık kaynaklı, yani sayısız bilgisayar bilimcisi ve kriptograf bulunan ağları ve onların güvenliklerini tüm yönleriyle inceleyeleyebilmekteler.

Yarar

Kredi kartı ödemelerinin aksine, kripto para birimi ödemeleri geri alınamaz. Satıcılar için bu, dolandırılma olasılığını büyük ölçüde azaltır. Müşteriler için, kredi kartı şirketlerinin yüksek işlem ücretleri için öne sürdükleri en önemli argümanlardan birini ortadan kaldırarak ticareti daha ucuz hale getirme potansiyeline sahiptir.

Kripto para birimleri neden finansın geleceği olarak görülmekte?

Kripto para birimleri, geleneksel bankacılık sistemine ilk alternatif olarak görülmekte ve önceki ödeme yöntemlerine ve geleneksel varlık sınıflarına göre çok daha güçlü avantajlara sahiptir. Bu durumu aslında  Para 2.0 olarak düşünebiliriz. – İnternete özgü yeni bir nakit türü; Bu olay kripto para birimlerine dünyanın gördüğü en hızlı, en kolay, en ucuz, en güvenli ve en evrensel değer değişim yolu olma potansiyelini veriyor.

Kripto para birimleri, mal veya hizmet satın almak için kullanılabilir ve ya bir yatırım stratejisinin parçası olarak tutulabilir.Herhangi bir merkezi otorite tarafından manipüle edilemez. Herhangi bir ülkenin hükümetine ne olursa olsun, kripto paranız güvende kalacaktır.

Dijital para birimleri, nerede doğduğunuza veya nerede yaşadığınıza bakılmaksızın fırsat eşitliği sağlar. Bir akıllı telefonunuz veya internete bağlı başka bir cihazınız olduğu sürece, herkesle aynı kripto para erişimine sahipsinizdir.

Kripto para birimleri, insanların ekonomik özgürlüğünü dünya çapında genişletebilmesi için benzersiz fırsatlar yaratır. Dijital para birimlerinin sınırlarötesi oluşu, kişileri bulundukları ülke ekonomileri  üzerinde sıkı hükümet kontrollerinin olsa bile serbest ticareti kolaylaştırır. Enflasyonun önemli bir sorun olduğu yerlerde, kripto para birimleri, tasarruflar ve ödemeler için işlevsiz kalan para birimlerine bir alternatif sağlayabilir.

Daha geniş bir yatırım stratejisinin parçası olarak, kripto para birimine çok çeşitli şekillerde yaklaşılabilir. Bir yaklaşım, Bitcoin gibi bir kripto parayı satın almak ve saklamakdır, ki Bitcoin günümüzde 2008’de neredeyse değersiz madeni paradan binlerce dolara yükselmiştir. 

Bitcoin şu anda piyasa değeri ile ölçülen en değerli kripto para birimidir. Aynı zamanda en popüler ve en çok bilinenidir.

Kripto paralar nasıl çalışır?

Bitcoin ilk ve en çok bilinen kripto paradır, ancak binlerce kripto para türü vardır. Litecoin ve Bitcoin Cash gibi birçoğu, Bitcoin’in temel özelliklerini taşır, ancak her biri farklı işlemleri gerçekleştirmenin yeni yollarını bize sunmaktadır. Bazı kripto paralar daha geniş bir özellik yelpazesi sunar. Örneğin Ethereum, uygulamaları çalıştırmak ve sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, bu dört kripto parada, kripto para biriminin nasıl çalıştığını anlamanın anahtarı olan “blockchain” adlı bir fikre dayanmaktadır.

En basit haliyle, bir blockchain, herkesin görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği bir işlem listesidir. Örneğin Bitcoin blok zinciri, bir kişinin her Bitcoin gönderilip alındığında  bunları kayıt altına almaktadır. Bu işlem listesi, çoğu kripto para birimi için kullanılmaktadır. Nedeni ise  bankalar gibi üçüncü taraf bir doğrulayıcılardan geçmek zorunda kalmadan birbirini tanımayan kişiler arasında güvenli ödeme yapılmasını sağlar.

Blockchain teknolojisi  heyecan vericidir.Kripto para birimlerinin ötesinde birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Blockchainler, tıbbi araştırmalarda, sağlık hizmeti kayıtlarının paylaşımını iyileştirmede, tedarik zincirlerini düzene koymada, internette gizliliği artırmada ve çok daha fazlası için kullanılabilir.

Hem Bitcoin hem de Bitcoin blok zincirinin arkasında bulunan ilkeler ilk olarak, Satoshi Nakamoto adıyla geçen bir kişi veya grup tarafından 2007’nin sonlarında yayınlanan bir beyaz bültende çevrimiçi olarak ortaya çıkmıştır.

Blok zinciri defteri, ağdaki tüm bilgisayarlara bölünür ve blok zincirinin doğru olduğunu sürekli olarak doğrular.Bu, ele geçirilebilecek, çalınabilecek veya manipüle edilebilecek hiçbir merkezi kasa, varlık veya veritabanı olmadığı anlamına gelir.

Kripto para madenciliği nedir?

Çoğu kripto para birimi, merkezi olmayan (eşler arası olarak da bilinen) bir bilgisayar ağı aracılığıyla “çıkarılır”. Ancak madencilik işlemleri sadece daha fazla Bitcoin veya Ethereum üretmez, aynı zamanda halka açık blok zinciri defterini sürekli doğrulayarak ve yeni işlemler ekleyerek ağı güncelleyen ve güvence altına alan bir mekanizmadır.
Teknik olarak, bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes madenci olabilir. Ancak hemen işe koyulmadan önce madenciliğin her zaman karlı olmadığını belirtmekte fayda var. Hangi kripto para biriminde madencilik yaptığınıza, bilgisayarınızın ne kadar hızlı olduğuna ve bölgenizdeki elektrik maliyetine bağlı olarak, madenciliğe kripto para biriminde kazandığınızdan daha fazla para harcayabilirsiniz.
Sonuç olarak, bugünlerde kripto madenciliği, bu konuda uzmanlaşmış şirketler veya büyük hesaplama gücünü elinde bulunduran  büyük  gruplar tarafından yapılmaktadır.